R: Regeringen skal hjælpe tamilske ofre

Danmark og resten af verden skal forlange fredsforhandlinger i Sri Lanka, mener de radikale.

”Vi må være med til at åbne verdens øjne for denne konflikt. Hver time er der mennesker, der lider under krigen. Stop kamphandlingerne og kom til fredsbordet.”

Sådan lød det fra de radikales Bente Dahl ved en tale til demonstrationen for fred i Sri Lanka på Christiansborg Slotsplads i dag.

Kalder ministeren i samråd

Op mod en kvart million civile tamilere er ifølge FN fanget i en kampzone, hvor Sri Lankas regeringstropper dagligt skyder mod oprørsgruppen De Tamilske Tigre.

Det vil de radikale nu have den danske regering til at reagere på:

”Det Radikale Venstre kalder nu udenrigsministeren i samråd, så han kan redegøre for situationen og, hvilke initiativer Danmark kan tage for at afhjælpe den humanitære katastrofe på Sri Lanka. Herunder situationen for de internt fordrevne i lejrene,” siger den radikale ordfører for internationale konventioner Jørgen Poulsen.

Danmark må reagere

”Bare fordi disse mennesker befinder sig på en ø langt væk fra Danmark, bliver deres lidelser jo ikke mindre. Det er nu det internationale samfund må træde i karakter,” lyder opfordringen fra Jørgen Poulsen

Udenrigsminister Per Stig Møller har tidligere sagt, at situationen i Sri Lanka er "uacceptabel." Han fortæller, at Danmark igennem EU lægger pres på både regeringsstyrkerne og De Tamilske Tigre.

Kilde: JP

Indsend kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.